Adaletin Şeytan Üçgeni - Mustafa Mutlu

Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen’i aslında hepiniz tanıyorsunuz: Hani 1996’daki Kardak krizinde kayalıklara Türk bayrağını diken SAT timi vardı ya... İşte onun komutanı!
Poyrazköy Davası kapsamında tutuklu ve hâlen Hasdal Askeri Cezaevi’nde bulunuyor.
Bu kitapla artık o da Ergenekon ve Balyoz Davası sanıkları gibi, “kitaplı bir asker...”
Önce kendisini, sonra Kardak krizini, donanmaya kurulan tezgâhı, askerlerin tutsak ediliş nedenlerini, Poyrazköy iddianamesini, bu senaryonun hayata konulma nedenlerini, uygulama sürecini ve cezaevi günlerini anlatıyor.
Önsözde şöyle diyor:
“Kurgusu 1990’lı yılların sonlarında yapılan, 12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye’de hayata geçirilen komplo, Türkiye’nin bugün geldiği durum itibarıyla amacına ulaşmış gözüküyor.
Emekli bir astsubayla başlayan Türk Silahlı Kuvvetleri’ni itibarsızlaştırma ve Türk Deniz Kuvvetleri’ni yeniden yapılandırma harekâtı, her adımda bir rütbe daha ilerleyerek, görevdeki orgenerallere ve emekli Genelkurmay Başkanları’na kadar uzanabildi.
Bu süreci 21 Nisan 2009 tarihinden bu yana en ağır şekilde yaşayan Türk Deniz Kuvvetleri’yse, bu kahpe savaşın en fazla zayiat veren tarafı oldu. Bir zamanların denizcileri yutan Bermuda Şeytan Üçgeni’nin modern uyarlaması Adaletin Şeytan Üçgeni: Beşiktaş-Silivri-Hasdal, bahriye personelini de içine alarak her gün daha da genişledi. Yalnız görevdeki değil, emekli personelin de cezalandırıldığı ve yok edilmeye çalışıldığı bu üçgende delil yok, bilim yok, adalet ise hiç olmadı.”

Takas için mi?

Bu sözlerle başlayan kitap şöyle bitiyor:
“Bugün Türkiye, Silivri ve Hasdal başta olmak üzere tüm cezaevlerini dolduran kurgu davalardan mustarip günahsız vatandaşlarından ziyade, kaybetmeye başladığı ulusal çıkarlarına ve adalet duygusuna üzülmelidir. İşlenen bu günahın Türkiye’ye başka neleri kaybettirebileceğini görmek, şu anki en büyük endişemizdir.
AKP iktidarı döneminde alışveriş merkezlerinin çoğalması boşuna değildir. Bütün felsefesi alışveriş üzerine kurulu bir iktidarın, Türk subayını da bir alışveriş malzemesi olarak hapislerde tuttuğunu, günü geldiğinde bir takas aracı olarak kullanacağını düşünmek şaşırtıcı değildir. Büyük Ortadoğu Projesi’nin taşeronluğunu yapmaktan öteye gidemeyen, öz evlatlarını emperyal çıkarlar uğruna kurban etmekten çekinmeyen bir zihniyetin, İmralı-Ankara hattındaki anlaşmalara sadık kalarak hareket etmesi de garipsenmemelidir.
Umarım yaşadığımız tutsaklık, bunca masumun çektiği eziyet, toplumsal barış yalanı ardına sığınarak yapılması planlanan Türk subayı-Abdullah Öcalan takasından kaynaklanmamaktadır. Eğer öyleyse bu durumun utancı da bize değil, bizlerin dijital iftiralarla bu duruma düşmesine göz yuman demokrasi havarilerine ve hukuka saygılı tüm şahıslara ait olacaktır.”


KARDAK’TA KAHRAMAN HASDAL’DA ESİR (****)

Türü: Anlatı
Yazan: Ali Türkşen
Yayımcı: Kaynak Yayınları
Baskı tarihi: Nisan 2013
Sayfa sayısı: 396 Fiyatı: 25 lira
İnternet fiyatı: D&R 18.49.
Kişisel not: Yazarla tanışmadım.

Terör karşısında devletin acizliği...

Saygı Öztürk’ün temposuna inanamıyorum: Hem bir gazetede köşe yazıları yazıyor, hem ilginç söyleşilere ve haberlere imza atıyor hem de neredeyse hiç sektirmeden her yıl yeni bir kitapla karşımıza çıkıyor.
Hem de her biri ciddi araştırma süreleri gerektiren, önemli kitaplarla...
Son kitabı Örgüt Pazarı, ülkemizde faaliyet göstermiş ya da göstermeye devam eden sağcı, solcu ve dinci terör örgütleri anlatıyor. Ve elbette devletin bu örgütlerle sözüm ona “mücadele” yöntemini...
Bu kitabı okudukça ve devleti yönetenlerin terör karşısındaki cahilliğini ve beceriksizliğini gördükçe, “Şansımız varmış ki bugüne kadar yıkılmamışız” diyorsunuz!
1970’li yılların başından başlayarak ülkemizdeki gizli örgütleri, özellikle Genelkurmay’ın “çok gizli belgeler”ine dayandırarak anlatan bu kitap, tüylerinizi diken diken edecek...

ÖRGÜT PAZARI (****)

(Sol-Sağ Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar)
Türü: Araştırma-inceleme
Yazan: Saygı Öztürk
Yayımcı: Bilgi Yayınevi
Baskı tarihi: Nisan 2013
Sayfa sayısı: 335
Fiyatı: 20 lira
İnternet fiyatı: D&R 14.99.
Kişisel not: Saygı Öztürk, yıllardır tanıdığım ve zaman zaman birlikte çalışma olanağı bulmaktan sevinç duyduğum çok değerli bir meslektaşım...

Yorum Gönderme

[facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget