Atilla Kart'tan Kılıç'a çağrı

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, AKP'nin kapatılması davası sırasında, ABD'nin Ankara eski Büyükelçisi James Jeffrey'e bilgi verdiği iddialarını Meclis'e taşıdı. Kart, Anayasa Mahkemesi Başkanı'ndan söz konusu iddialara yanıt vermesini istedi.
27 Nisan 2007'de Genelkurmay'ın internet sitesinde doğrudan hükümetin icraatlarını hedef alan bir bildiri yayımlandığını ve 4 Mayıs 2007 tarihinde Başbakan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın Dolmabahçe'de görüştüğünü ifade eden Kart, "Büyükanıt ile Erdoğan arasında muhtıradan sonra müzakerelerin yapıldığı, tarafların siyasi ve kişisel çıkar işbirliği içinde, anayasal sistemi iğfal ve ihlâl ettikleri, yargıyı ve TBMM'yi devre dışı bıraktıkları, siyaseti anayasal sistemin dışında tasarladıkları ve planladıkları, halkın iradesini iğfal ettikleri anlaşılmaktadır" dedi.

Başbakan'ın söylemini de eleştiren Kart, "Bu muhtıraya önce sözde bir bildiriyle karşı çıkan, muhtıranın tesiriyle erken seçim kararı alan, daha sonra Dolmabahçe toplantısını düzenleyen, siyaseti, bu toplantıdaki mutabakat üzerine tasarlayan ve şekillendiren ve mafya söylemiyle 'mezara taşınacak sırlar' olduğunu ifade eden bir Başbakan" dedi.

Savcılara çağrı

Savcıları da göreve çağıran Kart, "Görev yapma sorumluluğunu, cumhurun-Cumhuriyet'in ve hukuk devletinin savcısı olma sorumluluğunu müdrik olan Cumhuriyet savcılarını da, 6 Ağustos 2010 tarihli suç duyurusu dilekçemizdeki unsurları göz önüne alarak, görevlerini yapmaya bir kez daha davet ettiğimizi vurguluyoruz" dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın hukukçu olmamasını zafiyet olarak niteleyen Kart,
"Ama bu zafiyetini, bu eksikliğini Anayasa Mahkemesi Başkanı bertaraf edebilir. Nasıl indirebilir. Demokrat olarak indirebilir. Hukuku siyasetin emrine sokmayarak bu zafiyetini giderebilir, hükümetin sözcüsü olmayarak bunu yapabilir, Anayasa Mahkemesi başkanları hukukçu olmasa da gelip kendisinde mevcut olan dosyaların içeriği hakkında gidip başka ülkelerin elçiliklerine o dosyaların içeriği hakkında istihbari açıklamalar yapmaz" dedi.
Anayasa Mahkemesi Başkanı hakkındaki iddiaları hatırlatan Kart, "Bu iddiaların bu bulguların bu doğru ise ki doğru olduğunu gösteriyor bulgular bir Anayasa Mahkemesi Başkanı için utanç" dedi.
Kart, Anayasa Mahkemesi Başkanı'ndan, iddialara yanıt vermesini ve
kamuoyuna tutarlı, samimi açıklamalar yapmasını istedi.
Etiketler:

Yorum Gönder

[facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget