Fethullah Gülen'in Teşekkür Protokolü - Emre Kongar

Fethullah Gülen'in Teşekkür Protokolü - Emre Kongar Bugünkü Türkiye’yi AKP, ABD ve Gülen cemaati ittifakı yönlendiriyor…

Fethullah Gülen'in Teşekkür Protokolü - Emre Kongar
Bugünkü Türkiye’yi AKP, ABD ve Gülen cemaati ittifakı yönlendiriyor…
Bu gerçeği on küsur yıldır yaşayarak öğrendik!
Bu açıdan gerek “Gülen cemati”ne yakın medyadaki yazı ve haberlerin gerekse doğrudan Gülen’in kişiliği ile ilgili olay, yazı ve yorumların Türkiye açısından önem taşıdığı açık.Son günlerde Gülen’in rahatsızlığı da bu bağlamda medyada geniş yer tuttu.Gülen, kendisine ulaşan geçmiş olsun dileklerine de bizzat imzaladığı bir ilanla Zaman gazetesinde teşekkür etti.
İki ayrı sayfa olarak düzenlenmiş olan bu ilandaki isimlerin sıralanışı bana oldukça ilginç geldi:İlan sanki Gülen’in kafasında olan bir nevi protokol listesini yansıtıyordu.


***

İlanın birinci sayfasında ilk üç sırayı Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve İstanbul Valisi yani “devlet” almıştı.“Devlet”in hemen arkasından “sermaye” geliyordu:
Elbette TÜSİAD ve TUSKON ile başlayan liste, hemen hemen bütün büyük sermaye temsilcilerini kapsıyordu.Gülen bu grubu “İş dünyamızın ve sivil toplumun değerli simaları” olarak nitelemişti.“Sermaye”yi izleyen grup, cemaatler ve bazı yazarlardı.
Cemaatlerin arasında Alevi Bektaşi Federasyonu ve Türkiye Musevileri de vardı.
Bu liste Hekimoğlu İsmail, Taha Akyol ve Fatih Üniversitesi öğretim üyesi Suat Yıldırım ile son buluyordu.
İkinci sayfa hükümet mensuplarını, politikacıları ve medyayı kapsıyordu…
Elbette Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile başlıyordu.
Bazı bakanlar ve AKP yöneticilerinden sonra, CHP’den Erdoğan Toprak ve Gürsel Tekin geliyordu. (Şaşırtıcı bir biçimde Mustafa Sarıgül yoktu.)MHP’den Oktay Vural, BBP’den Mustafa Destici, bağımsız milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Ahmet Türk de bu isimleri izliyordu.Politikacılardan sonra gelen medyada Hürriyet, Radikal ve Türkiye gazetelerinin hem genel yayın yönetmenleri hem de Ankara temsilcileri vardı. Star ve Yeni Şafak’ın ise sadece Ankara temsilcileri listede yer almıştı. (Şaşırtıcı bir biçimde Sabah’tan kimse yoktu.)
Televizyonlardan ise sadece Kanal 7 mensupları vardı.

***

Belki o da çok önemli ama, ben “Kim geçmiş olsun demiş, Gülen kime teşekkür etmiş” ile ilgilenmiyorum.Gülen’in protokol listesi 1) devlet, 2) sermaye, 3) cemaatler, 4) hükümet, 5) politikacılar ve 6) medya sıralamasını yansıtıyor.
Bugünkü Türkiye için oldukça ilginç bir siyasal ve toplumbilimsel hiyerarşi!

Emre Kongar

Yorum Gönder

[facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget