Hayır / Hasenet - Rifat Serdaroğlu


Van depreminde Atatürk İlköğretim Okulu yıkılmıştı. Yerine yenisi TOKİ’nin en büyük yüklenicilerinden Fikret EVYAP tarafından yapıldı.  Okulun ismi,
“Tenzile Ana İlkokulu ve Ortaokulu” olarak değiştirildi.
Başbakan Erdoğan, okulun açılışında; “Fikret Evyap abimize çok teşekkür ederim” diyerek, rahmetli annesinin adına, başkası tarafından parası verilip yaptırılan hayır-hasenat için şükranlarını belirtti.
Zamanın Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Sağlık Bakanlığı yapanların isimlerini sağlık kuruluşlarına verme kararı almış. Benim ismimi de haberim olmadan
Tire-İzmir’de Anadolu Sağlık Meslek Lisesine vermişler. Haberim olunca, ismimi okuldan sildirdim. Benim anlayışıma göre, devlet parası ile yapılan bir okula ismimin konulması doğru değildir.
Bakan olarak milletin verdiği bir görev yerine getirilmiştir. Benim adım, sadece kendi paramla yaptıracağım yere verilebilir. Adıma Hayır/Hasenat getirecek bir tesisin başkasının parasıyla yapılması benim ahlak ve siyaset anlayışıma uygun değildir.
Şimdi, Fikret Evyap adlı kişinin hakkıyla da olsa devletten alacağı her ihale “şaibeli” olacaktır.
Milletin ağzı torba değil ki büzesin. İnsanlar en azından şunu diyeceklerdir; “İhaleyi tabii ki Evyap alacak, adam boşuna mı Başbakanın annesi adına okul yaptırdı.”
Başbakan Erdoğan’ın yapması gereken şu olmalıdır;
Eğer “Tenzile Ana” isminin o okulda durmasını istiyorsa, kendisinden sonra gelecek iktidar tarafından o ismin indirilmemesini istiyorsa, okulun yapım bedeli olarak harcanan parayı, kendi banka hesabından çıkarıp, Fikret Evyap abisine iade etmelidir.
Bunu aksi bir davranış, başkasının parasını Hayır/Hasenat olarak kabullenmek olur ki, bu olayın Başbakan Erdoğan gibi dini hassasiyetleri yüksek bir Müslüman’ı çok rahatsız etmesi gerekir.
Başbakan Erdoğan, rahmetli annesinin adına bir Hayır/Hasenat getirecek tesisi yapmaktan aciz midir? Maddi durumu o kadar düşkün müdür? Elbette ki değildir.
Çocuklarının yurtdışı okul harcamalarının Hayır/Hasenat için Başbakan Erdoğan’ın Remzi abisi tarafından yapıldığı henüz Türk Milletinin hafızasından silinmedi.
Bunun üstüne bir de TOKİ yüklenicisinin, rahmetli annesi adına okul yaptırması ve Başbakan’ın bunu kabullenmesi, Erdoğan için oldukça büyük bir eksi puan olacaktır.
Fikret Evyap Bey’e gelince;
Yaptığınız iş kökünden yanlıştır. Hem kendinize, hem de kardeşiniz Tayyip Bey’e paranızla kötülük yapıyorsunuz.
Bu andan sonra yapacağınız tek bir iş vardır. Evyap veya başka şirketlerinizin devletten iş almalarını yasaklamak ve bunu Türk Milletine açıklamak.
Nasibinizi devlet dışında aramanız gerek. Böylelikle dedikoduları önlemiş olursunuz. Bir de Başbakan Erdoğan için Hayır/Hasenat yapacaksanız, onun görevden ayrılmasını bekleyin. Erdoğan Başbakanlıktan ayrılınca yapacağınız Hayır/Hasenat tam yerini bulur, milletin de söyleyeceği bir şey kalmaz.
Bir siyasetçi için en büyük onur, kimseden yardım, destek, avanta almadan görevini tamamlayabilmektir. O kişiler, elleri öpülesi kişilerdir.
Sağlık ve başarı dileklerimle
26 Ekim 2012
RİFAT SERDAROĞLU
rifatserdaroglu@gmail.com
twitter.com/rifatserdaroglu

Yorum Gönderme

[blogger][facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget