Atatürkçü olmayan AKUT’a giremez

AKUT'un lideri Nasuh Mahruki: "Atatürkçü olmayan aramıza giremez, bu ilkemizdir..." Everest’e tırmanan ilk Türk ve AKUT’un lideri olan Nasuh Mahruki, Türkiye’nin gündemini saran çözüm sürecine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.
Habertürk’ten Evrim Çolakoğlu’na konuşan Mahruki, “Atatürkçü olmayanı aramıza almıyoruz” dedi. İşte Mahruki’nin Çolakoğlu’nun sorularına verdiği yanıtlardan bazıları;
Everest’e tırmanan ilk Türk olduğunuzda ne hissettiniz?
Bugün Türkiye’den Everest’e çıkan 15 tane dağcı var, 4′ü kadın. Ancak o zamanlarda böyle bir hedef, çıtayı çok başka bir yere taşımaktı, getirdiği duygu da çok yoğundu. Zirveye vardığımda hüngür hüngür ağladım.
Kar Leoparı ünvanınız var. Ne demek Kar Leoparı?
Rusya Dağcılık Federasyonu’nun Sovyet Asya’da bulunan beş tane yedi bin metreden yüksek dağın tırmanışı tamamlayanlara verdiği resmi bir ünvan. 26 yaşında bu ünvanı aldığımda ünvanı alan en genç isimlerden biriydim.
Sizden sonra Türkiye’den bu ünvanı almayı deneyen oldu mu?
Oldu tabi ama henüz alan olmadı.
“18 BİN KİŞİ ÖLMÜŞTÜ, ANNEM ÖLDÜ DİYEMEDİM”
AKUT 14 Mart 1996′da kurulmuş…..
O yıllarda Türkiye’de organize bir arama kurtarma ekibi yoktu. Bolkar Dağı’nda kaybolan iki dağcıyı günlerce uğraşıp bulamadıktan sonra bir avuç dağcı bir araya geldik. Arama kurtarma ile ilgili çalışırken Türkiye’nin doğal afet risklerini fark ettik ve şok olduk. Böylece AKUT doğdu.
Sonra 1999 Gölcük depremi oldu….
Gölcük’e gittiğimde savaş sonrası, bombalama sonrası bir yere gitmişiz gibi hissettiğimi hatırlıyorum.
Anneniz vefat ettiğinde ordaymışsınız ve haberdar olmamışsınız…
Haberdar oldum aslında ama gelemedim.18 bin kişinin öldüğü bir yerde hiç kimseye benim annem öldü diyemedim.


“SİYASİ GÜÇ ELDE ETMEMDEN KORKTULAR”
Depremden sonra AKUT çok popüler oldu…..
Türkiye’nin bütün sisteminin çöktüğü bir süreçte AKUT müthiş bir iş başararak halkın sempatisini kazandı. Herkes yardım malzemelerini AKUT diye gönderiyordu. Bütün Türkiye, hatta Birleşmiş Milletler, NATO bizden bahsediyordu.
Soru: Aynı dönem devletle problemler de yaşamışsınız
Cevap: Devletle değil, devletin önemli köşelerini ele geçirmiş insanlarla. O dönem daha bizim elimiz kolumuz kan içindeyken dönemin Sağlık Bakanı “AKUTçular şov yapıyor, haklarında soruşturma açtıracağım” demişti. Depremin üzerinden daha 10 gün geçmeden İstanbul Valisi AKUT’un hesaplarına el koymaya kalkmıştı.
AKUT’u neden durdurmak istesinler?
Çünkü AKUT kamuoyu anketlerinde Türkiye’nin en güvenilir kurumu seçilmişti. Ben de Türkiye’nin en güvenilir kurumunun lideriyim. Büyük ihtimalle siyasi bir güç elde etmemden korktular.
“BEN SAFKAN TÜRK’ÜM, BANA ERMENİ DEDİLER”
Tüm yapılanlar arasında en çok neden rahatsız oldunuz?
En rahatsız olduğum şey beni Türk olmamakla suçlamalarıdır. Çünkü ben safkan Türk’üm. Ermeni ya da Yahudi değilim ve neysem öyle anılmak istiyorum.
“ERMENİ SOYKIRIMI DA AKUT’UN MESELESİ”
AKUT neden Ermeni Soykırımı gibi konularda söz söylüyor?
Türkiye’yi ve Türk insanını ilgilendiren her şey bizim alanımıza giriyor. Ben AKUT’u öyle konumlandırdım, tüzüğümüzde de özellikle öyle yazar. Ermeni Soykırımı da Türkiye’nin meselesi. Diaspora Ermenileri Amerika’da yaşayan, kendilerine çok geniş bir hareket alanı yaratmış insanlar ve bunu bir meslek olarak yapıyorlar. “Ermeni soykırımı vardır”ı anlatmak için para topluyor, muazzam bütçeleriyle de Türkiye’yi vuruyorlar. Türkiye’de bu işi en iyi bilen adamı, Mehmet Perinçek’i de saçma sapan gerekçelerle hapise attılar. Ergenekonmuş, bilmem neymiş. Palavra.
Hiç doğruluk payı yok mu sizce?
Tabii ki bir kısmı doğru ama sen İlker Başbuğ’a, Mustafa Balbay’a terör örgütü lideri diyemezsin. Bunlar yalan ve bunları yapanlara çok büyük bedel ödetecekler sonunda.

“ATATÜRKÇÜ OLMAYAN AKUT’A GİREMEZ”
Miliyetçi biri misiniz?
Kaba bir milliyetçi değilim ama vatanseverim. Biz Atatürkçü bir sivil toplum kuruluşuyuz ve Atatük milliyetçiliğine bağlıyız, böyle olmayan aramıza giremez. Bu ilkesel bir duruş.
Ülkenin mevcut gündeminden rahatsız mısınız?
Son derece rahatsızım ve çok endişeliyim.
“ANAYASA’NIN İLK 4 MADDESİNE DOKUNULAMAZ”
AKUT’un eski bir basın duyurusunda Türkiyelilik sözcüğünün sizi rahatsız ettiğini dile getirmişsiniz…Bugün bu konu önemli gündem maddelerinden biri…
Bu durumu elbette kabul etmiyorum. Türk’ün iki tane anlamı var. Biri etnisiteyi ifade ediyor, biri de Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içerisinde yaşayan 75-80 milyonluk halkın tamamını ifade ediyor. Türk olmak, Türkiye topraklarında Türk milletinin değerleriyle Türk gibi yaşamak demek.
“SÜREÇ BU ŞEKİLDE DEVAM ETMEZ”
Siz ne yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?
Teröristleri durduracağız. Analar ağlamasın diye bir şey çıkarttılar. Kim ister bunu? Bunu niye bana söylüyorsun, elinde silah olan teröriste söyle. Elinde silah olanla müzakere edilmez.
Süreç bir şekilde ilerliyor ama…
Bu şekilde devam etmesi, uzlaşılması mümkün değil. Çünkü hükümet vatandaşı egemenlik hakkından taviz vermeye ikna edemez. Geri adım atacaklar bu konuda.

SÖZCÜ
Etiketler:

Yorum Gönderme

[facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget