Onlar, Mehmetçik Vakfına emanet - Saygı Öztürk

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Salih Güloğlu, yardımcısı Osman Aydoğan ve Mehmetçik dergisinin Editörü Medine Sarıoğlu, gazetemize geldiklerinde, vakfa olan ilginin, güvenin ve sevginin örneklerini anlatıyorlardı. Yapılan bağışların nerelere, ne amaçla kullanıldığını belgelerle gösteriyorlardı. “Sessiz bağışçılarını” anlatıyorlardı. Halidun ve Feridun Tınaztepe kardeşlerin, İstanbul’da 155 dükkanın kirasını vakfa bağışlamalarından da, sanatçı Fedon’un, vakfa yaptığı ya da yaptırdığı bağışlardan da söz ediyorlardı.
Güneydoğu’dan şehit ve gazi haberlerinin gelmediği gün yok. Subay, astsubay, uzman çavuşlar sosyal güvenlik kapsamında.  Devlet onların yanında. Ya Mehmetçiklerin yani er, onbaşı ve çavuşlar?  Askerde şehit olmaları veya herhangi bir nedenle hayatlarını kaybetmeleri, gazi veya engelli olmaları halinde kendilerine eş ve çocuklarına yardım eden bir kuruluş var. O da, sadece bağışlarınızla ayakta duran Mehmetçik Vakfı’dır. 
Devlet katkısı da yok, bağış toplamakta yok
Adının başında TSK var ama Devletten bir kuruş bile yardım almıyor. Kendileri de ellerine makbuz alıp kimseden bağış toplamıyor. Sadece bağış kabul ediyor. Bağışlar da, harcamalarda tamamen banka aracılığıyla gerçekleşiyor. İşte bu vakfın neler yaptığını genel müdür emekli general Salih Güloğlu anlatıyor: 
“Mehmetçik Vakfı, kurulduğu 1982 yılından bu yana 37 bin 709 Mehmetçik ve ailesine 269 milyon lira yardım yaptı. Vakıftan halen 10 bin 225 kişi yardım alıyor. Bu yardımların tutarı aylık ortalama 4 milyon 200 bin liradır. Birinci derecede gazi ve engelli bir Mehmetçiğimiz, Vakıftan aylık 858 lira alırken,  onların üniversite öğrencisi çocuğumuza aylık 558 lira ödüyoruz. Vakıf, üniversite öğrencilerine 12 ay ödeme yapıyor, yılda bir maaş kırtasiye yardımı gerçekleştiriyor, üniversite harçlarını da ödüyor. Devlet kaynaklı herhangi bir geliri bulunmayan TSK Mehmetçik Vakfının en büyük gelir kalemini, Mehmetçiğini seven yardımsever halkımızın bağışları oluşturuyor..”
Gelirleri arttıkça, yardımları da artırıyorlar
Gelirlerini bağışlar ve gerçekleştirdiği yatırımlar yoluyla artırıyorlar. Mehmetçik Akaryakıt istasyonları, sigorta şirketleri var. Vakıf, kendi denetim organının yanı sıra Vakıflar Genel Müdürlüğü, Sayıştay ve Ankara Valiliği tarafından denetleniyor, gelir-gider tablosunu internet sayfasından da yayımlıyor.
Gaziler, şehit ve gazi yakınlarının yaşam koşullarını daha iyi seviyelere ulaştırmak amacıyla 1996 yılında vekâleten kurban bağışı alınmaya başlanmış. Kurban gelirleri arttıkça, yapılan yardımlar da buna paralel olarak artırılıyor.  Örneğin, 1996 yılında bir şehidimize 120  lira yardım yapılırken, bugün yardım miktarı 30 bin 119 lira. Memur maaşı arttıkça, aynı oranda yardımlar da yükseltiliyor. 2000 yılında  birinci derecedeki gaziye 140 lira verilirken, bugün 550 lira ödeniyor.
Kurban kesimini izleyebileceksiniz
TSK Mehmetçik Vakfı aracılığıyla kurban kestirmek isteyenler, vakfın hesabına 460 lira yatırmaları gerekiyor. Kurbanlıkların Diyanet İşleri Başkanlığı ile Tarım Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre seçildiğini genel müdür anlatıyor. Vakıf, 38 bin kurban temin edebildi. Eğer, vekaleten kurban kestirmek istiyorsanız, daha gazla geç kalmayın. 
Kurbanlar, Bilecik, Malatya, Eskişehir, Şanlıurfa, Gaziantep’te kesilecek, bu illere yakın il ve ilçelerde oturan 2 bin şehit ve gazi ailesine de kurban etleri ulaştırılacak. Kesilen kurbanların tüm deri ve bağırsakları geçmiş yıllarda olduğu gibi Türk Hava Kurumuna verilecek. 
Vekâleten kurban kesilen her kesim bölgesinde; noter, din görevlisi ve veterinere ilave olarak biri heyet başkanı olmak üzere beş vakıf personeli bulunacak. Tüm kesim faaliyeti kameraya kaydedilecek, daha sonra arzu eden bağışçılara CD olarak verilecek,  kurban kesimi  Mehmetçik Vakfı internet sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanacak.
24 Mehmetçik için sadece TSK Mehmetçik Vakfı’nın başsağlığı ilanını görebildik.  Şu bir gerçek ki, terör arttıkça, Mehmetçik Vakfı’na yapılan bağışlar da artıyor. Şehit Mehmetçikler, gaziler ve onların aileleri, öğrenim gören çocuklarına yardım yapılmasını istiyorsanız, siz de, onlara uzanan TSK Mehmetçik Vakfı’nı unutmayın…

Saygı Öztürk

Yorum Gönder

[facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget