Türkiye Yürüyor! - Özgen Acar


 Türkiye Yürüyor!

Sözcü (11 Şubat): Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne konuşmacı olarak gelen Çevre Bakanı’nı protesto eden öğrencilere, polis tekme tokatla müdahale etti.
Hürriyet (14 Mart): Binlerce kişi, basın özgürlüğü için Beyoğlu’ndaydı. Gazeteciler İstiklal Caddesi’nde ağızları siyah bantlı olarak yürüdüler. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Gazeteci kılıklı kişiler için ayağa kalktılar!
Sözcü (14 Mart): Ankara beyaza büründü. Binlerce doktor tam gün yasasını protesto etti.
Sözcü (14 Mart): Tutuklu askerlerin eşleri Gölcük’te: Adalet istiyoruz!
Milliyet (18 Mart): Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği üyeleri Akkuyu nükleer santralını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın önünde protesto etti.
Cumhuriyet (20 Mart): İstanbul’da Küresel Eylem Grubu”nun nükleer karşıtı gösterisine iki bin kişi katıldı.
Aydınlık (21 Mart): Hekimler Taksim’e çıkarma yaptı… Açıklamada 12 Eylül ürünü olan AKP iktidarı, sağlığı alınır satılır bir meta haline getirdi denildi.
Haber Türk (25 Mart): Diyarbakır’daki sivil itaatsizlik eyleminde taş atanları durdurmak için Osman Baydemir, panzere çıkarak kamu malına zarar gelmesin dedi.
Cumhuriyet (25 Mart): Çeşitli sivil toplum örgütleri TBMM önünde Libya’ya müdahaleye tepki gösterdi.
Hürriyet (26 Mart): BDP’nin başlattığı sivil itaatsizlik eylemlerinin ikinci gününde halaylar çekildi. Bazı BDP’li vekiller için örgüt propagandası yaptıkları iddiası ile inceleme başlatıldı.
Haber Türk (27 Mart): Türkiye yürüyüşe çıktı. Türkiye yürümeyi yeniden öğreniyor!
Cumhuriyet (27 Mart): İstanbul ve Adana’da nükleer karşıtı çevreciler yürüdü.
Milliyet (28 Mart): 8 bin kişinin katıldığı sivil itaatsizlik eylemi Cizre’yi savaş alanına çevirdi.
Vatan (28 Mart): Başbakan sivil itaatsizlik eylemi için Allah aşkına bunların neresi sivil? dedi.
Sözcü (7 Nisan): Sınavdaki şifre rezaletine tepki çığ gibi büyüyor. Liseliler Ankara, Antalya, Kayseri, Mardin, Muğla, Van, Edremit’te ayakta…
Cumhuriyet (9 Nisan): YURTKUR önünde Ne cemaat yurdu, ne tarikat evi diye eylem yapan öğrenciler için, savcı 14 yıl hapis istedi.
Sözcü (11 Nisan): Gençler tatmin olmuyor. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) şifreleme olayı İzmir, Çanakkale, Trabzon, Artvin, Antalya, İstanbul’daki yürüyüşlerle protesto edildi. Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı ile Milli Eğitim Bakanı’nın istifaları istendi.
Cumhuriyet (11 Nisan): Aynı eylemler Ankara, Adana ve Samsun’da da yapıldı.
Milliyet (11 Nisan): İlköğretimdeki bilişim teknolojileri dersinin kaldırılmasını kınayan bilgisayar öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı önünde klavye kırma eylemi yaptı.
Milliyet (11 Nisan): İzmir’de ABD askerini protesto gösterisinde attığı yumurta polise isabet eden öğrenci 11 aya mahkûm edildi. İstanbul’da polisin sert müdahalesini AKP Genel Merkezi önünde protesto eden 117 öğrenciye 10.5 yıla kadar hapis cezası istendi.
Cumhuriyet (16 Nisan): Eyleme katılmalarını engellemek için öğrenciler bazı okullarda kilitlendi. Ankara, İzmir, Bursa’da lise öğrencileri eylem yaptılar.
Sözcü (17 Nisan): Lise öğrencileri Ankara’da dayak yediler, İstanbul’da kendilerini zincirlere bağladılar, yaka paça gözaltına alındılar. Kamu-Sen de başkentte YGS’deki şifrelemeye tepki mitingi düzenledi.
Aydınlık (17 Nisan): İşsiz biyologlar hak aramak için Tünel’den Taksim’e yürüdüler.
Cumhuriyet (17 Nisan): Lise öğrencileri Diyarbakır, İskenderun, Adana, Aydın’da şifreleme olayını protesto ettiler, İstanbul’da yerlerde sürüklendiler. Öğrenci velileri de İstanbul’da olayı kınadılar.
Hürriyet (18 Nisan): Mersin’de, Akkuyu nükleer santralını protesto amacıyla 159 kilometrelik insan zinciri oluşturuldu. On binlerce çevreci Nükleer santral istemiyoruz”, “Tayyip Mersine Fransız kalma!sloganları attılar. Adana Tufanbeyli ilçesinin bazı köylüleri termik santrala karşı gösteri yaptılar. Bartın’ın Amasra ilçesindeki termik santrala karşı Çileğime dokunma gösterisi düzenlendi.
Cumhuriyet (18 Nisan): Doğayı sermaye ve AKP’nin tahribatından koruma amacıyla Anadolu’da 40 koldan başlayan Anadolu İnsanı Yürüyüşü sürüyor.
Milliyet (19 Nisan): Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Taksimde iki bin genci yürütmek problem değil. Biz de kalkarız onların karşısına 5 bin, 10 bin tane genci koyarız. Ama biz bu ülkede gerilimden yana değiliz dedi.
Partilerden tepkiler geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay: Eğer gençler karşı karşıya gelir, bir gencimin burnu kanarsa dünyayı Erdoğanın başına yıkarız.
MHP Genel Yazmanı Cihan Paçacı: Başbakan ateşle oynuyor.
BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız: Bu ruh hali hiç de iyi değil. Ülkeyi cepheleştiren bir ruh halidir.
Haber Türk (19 Nisan): CHP Genel Başkan Yardımcısı Altay: Bu, bir Başbakandan çok çete reisi açıklamasıdır. Büyük tahriktir.
Milliyet (19 Nisan): Sağlıkta özelleştirmeye karşı hekimler yurt genelinde iki gün greve gidiyor. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dr. Recep Akdağ Bir tek vatandaş bile mağdur olursa TTByi savcılığa şikâyet edeceğim tehdidinde bulundu.
Hürriyet (19 Nisan): Tutuklu gazeteci Nedim Şener’in Bakırköy Adliyesi’ndeki duruşmasına Yansak da dokunacağız söylemi ile katılan meslektaşları 2011 yılında Türkiyede gazetecilere cezaevleri reva görülüyor açıklaması yaptılar.
Cumhuriyet (20 Nisan): Hekimler, sağlıksız uygulamalara karşı tek yürek olup boyun eğmeyeceğiz diye haykırdılar. Hekimler Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Eskişehir, Zonguldak’ta grevde çeşitli gösteriler düzenlediler.
Hürriyet (20 Nisan): Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 12 bağımsız milletvekili adayını engellemesi çeşitli kentlerde taşlı, sopalı, molotofkokteylli protestolara neden oldu. Doğalgaz borusuna saldırıldı, Van’da bazı dükkânlar yakıldı. İstanbul’da itfaiye aracına molotofkokteyli atıldı.
Radikal (21 Nisan): Doktorların iki günlük grevi herhangi bir idari soruşturma yapılması durumunda yeniden başlamak üzere açık uçlu bitti.
Cumhuriyet (21 Nisan): Sağlık emekçisi Hakkâri’den Edirne’ye hak aradı.
***
İti ite kırdırmasiyasasının uygulandığı 12 Eylül’ü yargılamaya hazırlanan AKP Genel Başkanı ve Başbakan, sokaklara dökülen insanların sorunlarını çözeceğine, o dönemin mantığı ile 5-10 bin itini sokağa dökmeyi düşünüyor! Üniversite giriş sınavında 1.7 milyon mağdur öğrencinin ve ailelerinin karşısına kaç milyon it sürecek acaba?

Yorum Gönderme

[blogger][facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget