Her yer AKP her yer taşeron

Taşeron işçiliğin, işçilerin temel haklarını yok ettiğini, bir kölelik düzenine evirdiğini belirten Umut Oran, AKP’nin taşeron işçilerin çalışma koşullarını

Her yer AKP her yer taşeron
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Sendikaların ve Konfederasyonların verilerinden yararlanarak yaptığı araştırmaya göre AKP döneminde, 10 yılda taşeron işçiliğin tam 4 kat arttığını bildirdi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konu dahilinde yaptığı açıklamaların gayriciddi olduğu açıklamaları yapılırken Oran, bakanlığa göre taşeron işçi sayısını gösteren bir grafik yayınladı.
Açıklamaya göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2012 sonlarında taşeron işçilikle ilgili bir rapor yayınladı ve bu şekilde çalışan işçilerin sektörlere göre dağılımını verdi. Bakanlığın verilerine göre kamuda 585 bin 788, özel sektörde de 419 bin 466 kişi olmak üzere toplam 1 milyon 5 bin 254 kişi alt işverende çalışıyor. Ancak, sektörlere göre baktığımızda sağlık alanında 16 bin 184, temizlik işlerinde 471 bin 442, güvenlik hizmetlerinde 117 bin 541 ve dağıtımda 34 bin 621 kişi çalıştığı görülüyor ki bunların toplamı da 585 bin 788 değil 639 bin 788 ediyor.
Her yer AKP her yer taşeron
Taşeron işçiliğin, işçilerin temel haklarını yok ettiğini, bir kölelik düzenine evirdiğini belirten Umut Oran, AKP’nin taşeron işçilerin çalışma koşullarını iyileştireceği iddiasıyla gündeme getirdiği yeni teklifin asıl amacının işçilerin sosyal ve sendikal haklarını yok etmek olduğunu belirterek, AKP’yi acilen İLO sözleşmesine uygun düzenlemeler yapmaya çağırdı.
Taşeronluk uygulaması ile hukukun delindiğinden; düşük ücretli ve sendikasız bir yapı oluşturma niyetiyle istismar edildiğinden bahseden Oran; “AKP, ‘alt işveren’ diye adlandırılan taşeron firmalarca işçi çalıştırma uygulamasına ilişkin düzenlemeyi ‘iyileştirme’ adı altında ısıtıp ısıtıp gündeme getiriyor” diyerek ekledi.
ILO Sözleşmesi’ne de değinen Umut Oran; “Ülkemizde adeta kölelik sistemiyle eş değer bir hale gelen taşeronluk uygulamasını teşvik eden politikalar derhal terk edilmeli” dedi.
Açıklamada, AKP iktidarının 11 yıldır küresel sermayenin ve Büyük Ortadoğu Projesi’nin taşeronu olduğu fakat Türkiye’de emekçilere taşeron işçiliğin reva görüldüğü dile getirildi.
Son olarak Oran açıklamasında, AKP’yi 94 sayılı ILO Sözleşmesi’ne uymaya çağırdı.
 Odatv.com
Etiketler:

Yorum Gönder

[facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget