Canavar otu tehlikesi

Çukurova yöresindeki ayçiçeği ekili alanlarda ''canavar otu'' olarak adlandırılan zararlının görülmeye başlanması üreticileri endişelendirdi.

Çukurova yöresindeki ayçiçeği ekili alanlarda ''canavar otu'' olarak adlandırılan zararlının görülmeye başlanması üreticileri endişelendirdi.
Verimli tarım arazileri üzerinde yüz binlerce tohum üreten ve uzun yıllar canlılığını yitirmeden toprakta kalabilen canavar otu zararlısının temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilecek hasat sırasında verimi düşüreceği bildirildi.
Adana'nın Ceyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan,  yörede pamuğa alternatif olarak yaklaşık 10 yıl önce ekimine başlanan ayçiçeğinin bu yıl yaklaşık 400 bin dekarda tarımının yapıldığını söyledi.
Ayçiçeğinin, bugüne kadar yüksek veriminin yanı sıra getirisi ile üreticinin yüzünü güldürdüğünü ifade eden Tezcan, ayçiçeği ekili alanlarda görülen ''canavar otu'' zararlısının üreticileri endişelendirdiğini belirtti.
Tezcan, verimli tarım arazileri üzerinde yüz binlerce tohum üreten ve uzun yıllar canlılığını yitirmeden toprakta kalabilen canavar otu zararlısının temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilecek hasat sırasında verimi yüzde 10 oranında düşüreceğini vurguladı.

Zararlıyla mücadele için ekim nöbeti şart

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Üremiş de canavar otunun ayçiçeğinin çeşidine ve zararlının yoğunluğuna bağlı olarak yüzde 5 ile yüzde 100 arasında bir verim kaybına yol açabileceğini kaydetti.
Canavar otunun Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğun olarak görüldüğünü ve üreticilerin bu nedenle büyük sıkıntı yaşadığını ifade eden Üremiş, çiftçilerin bu durumun önüne geçmek için arazilerinde mutlaka ekim nöbeti uygulaması gerektiğini söyledi.
Arazilere her yıl aynı ürünün ekiminin yapılmasının büyük bir risk olduğunun altını çizen Üremiş, şöyle konuştu:
''Adana bölgesinde ayçiçek ekili alanlarda görülen canavar otu zararlısı konusunda çiftçilerimiz çok duyarlı olmalı. Bu zararlıdan kurtulmak için öncelikle tarlasında ekim nöbeti uygulamalı. Bu yapılmazsa, ayçiçeği ekili alanlarda görülen canavar otu zararlısı tohum bırakır ve daha da artabilir. Bunun için örneğin bu yıl ayçiçeği ekimi gerçekleştiren üreticiler, aynı araziye önümüzdeki yıl buğday, mısır gibi ürünleri ekmeli.''
Canavar otu bulunan arazilerde kimyasal mücadelenin de yapılabileceğini belirten Üremiş, bunun yanı sıra üreticilerin zararlıya karşı dayanıklı ayçiçeği çeşitlerinin ekimini yapması tavsiyesinde de bulundu.
Etiketler:

Yorum Gönder

[facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget