Yoksula destek reklamsız olur mu?! - Emin Çöleşan

SEVGİLİ okuyucularım, AKP hükümeti belli konularda son derece uyanık çıktı! Bütün Türkiye ev ev, mahalle mahalle tarandı ve yoksul aileler tek tek bulundu. Bu ailelere özellikle bu partinin belediyeleri ve kaymakamlıkları tarafından ulaşıldı.
Dokuz yıl boyunca bazılarına gıda paketleri ve kömür, bazılarına para verildi. Son seçim öncesinde yardımlar acayip arttı, hız kazandı.
Devletin Kömür İşletmeleri Kurumu, beleş verdiği onbinlerce ton kömürün parasını hükümetten alamadı ve batma aşamasına geldi.
Gıda paketlerinin durumu çoğunlukla bir felaketti! Piyasadan toplanan ve çoğu son kullanma tarihi geçmiş tapon gıdalar paketlenip ailelere veriliyordu.
Nohut, makarna, pirinç, salça, aklınıza ne gelirse dağıtıldı… Ve yardım alanlardan her seferinde küçük(!) bir istekte bulunuldu:
Bu iyiliğimizi unutmayın. Biz iktidar olduğumuz sürece bu yardımlar devam edecek. Ancak biz düşersek, bizden sonra gelecek hükümetler size bir kuruş bile vermeyecek!”
Yoksullara yardım iyi bir şeydir. Ama “Allah rızası için” yapılırsa.
Yüzyıllar önce Fatih Sultan Mehmet yoksullara yardım verdirirdi. Ama bunun koşullunu kendi vasiyetine de koymuştu. Bugünkü dile çevrilince aynen şöyle:
“Ayrıca külliyemde inşa eylediğim imarathaneden (fakirler için ücretsiz yemek pişirilip dağıtılan yerden) şehitlerin karıları ve fukara yemek yiyeler.
Ancak yemek yemeye ve almaya kendileri gelmeyüp, yemekleri güneşin loş bir karanlığında ve hiç kimse görmeden kapalı kaplar içerisinde evlerine götürüle…”
İşte, gerçek Müslümanlık bu. Yardım edecekesin ama senin yardımını bir Allah bilecek, bir de yardım ettiğin kişi. Bazen o da bilmeyecek.
Bu yardımdan yola çıkıp din sömürüsü, din ticareti yapmayacaksın.
Verdiğin yardımı seçimde oy sömürüsü aracı olarak asla kullanmayacaksın. O yardımı sen kendi kesenden değil, devletin ve milletin parasından yapıyorsun.
Fakir fukarayı kuyruklarda yardım paketleri için birbirini ezerken ekranlarda yayınlatıp küçük düşürmeyeceksin.
Allah’tan korkacak, kuldan utanacaksın!
Eğer içinde Müslümanlık, Allah korkusu kaldıysa!.
Fatih’ten bu yana 500 yıldan fazla zaman geçti ve günün birinde Türkiye’de bir iktidar piyasaya çıktı! Yardımlar bütün herkesin gözleri önünde, büyük tantanalarla dağıtıldı!..
Üstelik karşılığında oy istendi.
Son seçimde AKP yeniden iktidar olmayı başardı. Hiç kuşkunuz olmasın, bu olayda dağıtılan bu yardımların çok ama çok büyük payı var.
Yoksulluk sömürüsü yapıp iktidar olanlar, ortalıkta fazla görünmeden krallar gibi yaşıyorlar. Para onların, güç, her şey onların. Fakir fukarayı işsiz bırakıp namerde muhtaç eden yine onlar.
Fakat gelin görün ki, yüzde 50 oy alarak yine kazanıyorlar.
Böyle bir çelişki ancak Türkiye’de, bizim gibi bir ülkede olabilir.
İnsanlarımız öyle bir duruma düşürülmüş ki, “Ulan sen beni işsiz bıraktın, sen beni taşeron işçi yapıp bütün haklarımı elimden aldın” demek yerine “Allah razı olsun, bana yardım veriyorlar” diyor!
İşte size Isparta’da AKP‘li belediyenin cadde ve sokaklara seçim öncesinde ve sonrasında astırdığı afişlerden birinin fotoğrafı. Bir okuyucum göndermiş. Üzerindeki yazıya bakınız:
“Yoksulumuza desteği reklam yapmadan verdik.”
Peki bu nedir?
İyi ki reklam vermeden yapmışlar!.. Eğer bu afiş reklam değilse!..
Isparta’daki bu afiş, acı bir Türkiye gerçeğinin en somut göstergesidir.

Yorum Gönder

[facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget