Yılmaz Büyükerşen’e ‘büyük gözaltı’ sürüyor

Yılmaz Büyükerşen’e ‘büyük gözaltı’ sürüyor OHAL nedeniyle belediye başkanlarının yurt- dışına çıkışları İçişleri Bakanlığı’nın iznine tabi tutuldu.

Yılmaz Büyükerşen’e ‘büyük gözaltı’ sürüyor

OHAL nedeniyle belediye başkanlarının yurt- dışına çıkışları İçişleri Bakanlığı’nın iznine tabi tutuldu. Bakanlığın izin vermemesi nedeniyle UNESCO’nun düzenlediği Öğrenen Kentler Küresel Ağı’nın (ÖKKA) toplantısı için Çin’e gidemeyen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, bu kez Almanya’da düzenlenen iki toplantıya katılamadı.
Stuttgart’taki “Laik Cumhuriyet ve Hukuk İçin Direnme Zamanı” ve Aalen kentindeki “Birlik Zamanı” adlı toplantılara CHP’li Başkan Büyükerşen’in katılaması CHP’nin Almanya örgütlenmesinin tepkisine neden oldu. CHP Yurt Dışı Örgütleri Almanya Sözcüsü ve CHP Baden Württemberg Birlik Başkanı Kazım Kaya, Kültür ve Kongre Sarayı Liederhalle’deki yaklaşık 500 vatandaşımıza hitaben yaptığı konuşmada, Büyükerşen’in toplantıya katılmasının engellenmesini protesto etti. Kaya, “Yılmaz Hoca’yı aramızda görememekten büyük üzüntü duyuyoruz. Sadece Büyükşehir Belediye Başkanı olarak değil, bir bilim insanı olarak da yurt dışına özgürce çıkamamasından utanç duyuyorum. Yılmaz Büyükerşen’in gelemeyeceğini öğrenince, Baden Württemberg CHP Birliği içindeki teşkilatlarda görev yapan arkadaşlarımın gözlerinin yaşardığına tanık oldum. Türkiye’nin en kötü biçimde yönetildiği bir dönemden geçiyoruz. Dinsel gericiliğin ayyuka çıktığı günlerdeyiz. Biz halkız ve Başkanlığa geçit vermeyeceğiz. Biz bu yasaklara, karanlığa geçit vermeyeceğiz” dedi.

Öte yandan toplantıda söz alan CHP Yurt Dışı Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl de CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yurt dışı yasağını kınayarak “OHAL nedeniyle belediye başkanlarının yurt- dışına çıkışları İçişleri Bakanlığı’nın iznine tabi tutuldu. Türkiye’de artık, hiçbir belediye başkanı kendi kendi özgür iradesiyle ülkesinden ayrılamıyor. Bırakın pasaportla, Kıbrıs’a hüviyet cüzdanı ile bile gidemiyor. İşte Türkiye bu durumda” dedi.
Etiketler:

Yorum Gönder

[facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget