Okullar açılırken dikkat!..

Eşleri çalışmayan, iki çocuklu ve açlık sınırının altında yaşayan asgari ücretli ailelerin okula giden çocuklarının giderlerini karşılamaları pek mümkün görünmüyor

Okullar açılırken dikkat!..

Asgari Ücretlilerin Okula Giden Çocuklarının
Tüm Giderlerini Devlet Karşılasın.
 
Asgari Ücretliler Çocuklarının Ulaşım, Yemek
Ve Diğer Giderlerini Karşılıyamıyor.

Okulda Başarı İçin Sağlıklı Kahvaltı Şart.

Okul Kantinlerinde Hazır Gıdaların Değil,
Sağlıklı Gıdaların Satılmasına İzin Verilsin.

Çocuklara Okulda, Fındık, Fıstık Ve Ceviz Verilsin.

Milli Eğitim Bakanlığını, Hazine Ve Maliye Bakanlığını, Sağlık Bakanlığını Ve Diğer Yetkili Kurumları Göreve Çağırıyoruz.

Pazartesi günü okullar sorunlarla açılıyor. Özellikle de, eşleri çalışmayan, iki çocuklu ve açlık sınırının altında yaşayan asgari ücretli ailelerin okula giden çocuklarının giderlerini karşılamaları pek mümkün görünmüyor. Çünkü Türk-İş’in araştırmasına göre, Ağustos 2018’de açlık sınırı 1812TL’dir. Bugün itibariyle ise eşi çalışmayan iki çocuklu bir asgari ücretlinin eline 1679TL geçmektedir. Bu nedenle, asgari ücretlilerin, okula giden çocuklarının ulaşım, yemek ve diğer okul giderlerini karşılamaları mümkün görünmüyor. Bu bakımdan, asgari ücretlilerin okula giden çocuklarının tüm giderlerini devlet karşılasın.

Okulların erken saatlerde eğitime başlamalarından dolayı, çocukların belli bir kesimi kahvaltı yapamadan okula gitmek durumunda kalıyorlar. Bu durum, çocukların sağlığını ve başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bakımdan, çocukların yeterli, dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı yaparak okula gitmeleri başarıları açısından çok önemlidir.

Okullarda yaşanan çok önemli bir sorun ise, okul kantinlerinde satılan hazır – paketlenmiş unlu ve şekerli gıdaların ağırlıkta olmasıdır. Çocuklar, harçlıklarının nerede ise tamamına yakın bir kısmını okul kantinlerinden aldıkları hazır ve sağlıksız yiyeceklere harcamaktadırlar. Özellikle de, Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, Türkiye’de şişmanlık ve obezite hızla artmaktadır. Bu bakımdan, okul kantinlerinde hazır gıdaların değil, sağlıklı gıdaların satılmasına izin verilsin.

Okulda çocukların başarılı olabilmeleri için gerekli olan vitamin ve mineralleri alabilmeleri açısından fındık, fıstık ve ceviz gibi gıdaları tüketmeleri çok gerekli ve önemlidir. Bu nedenle, okullarda öğrencilere her gün yeterli miktarda fındık, fıstık ve ceviz verilmelidir.

Tüm bunlar için, Milli Eğitim Bakanlığını, Hazine ve Maliye Bakanlığını, Sağlık Bakanlığını ve diğer yetkili kurumları göreve çağırıyoruz.

Basınımıza ve kamuoyuna duyurulur.
Turhan ÇAKAR
Genel Başkan
Etiketler:

Yorum Gönder

[facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget