Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8.Mart'ı Dünya Emekçi Kadınlar Günü kabul etmiş olduğundan, her 8.Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.
Dünya Emekçi Kadınlar günü deyince; benim aklıma ,hemen ülkemizdeki ezilen, kocaları ve hatta bazılarının da babaları tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan, can güvenliklerinden yoksun, eğitim ve çalışma alanında, siyasette erkeklerin çok gerisinde bırakılan kadınlarımız ve çocuk gelinler geliyor.
Ülkemizde; kadınlarımıza verilen değeri, daha doğrusu kadınlarımıza çok görülen ve  verilmeyen değeri, bir kadın yazarımız, sanırım Duygu ASENA “kadının adı yok” diyerek, çok güzel ifade etmiştir.
Gerçekten, “kadının adı yok ”sözü, maalesef ülkemizde kadına verilen değeri, daha doğrusu değersizliği çok güzel ifade etmeye yetiyor ve artıyor da.
Aslında anayasamıza bakıyoruz, anayasanın yasa önünde eşitliği düzenleyen 10. maddesinde, cinsiyet farkı gözetmeksizin, kadın ve erkek herkesin yasa önünde eşit olduğu yazıyor.
Yüce ATATÜRK de, kadınlarımıza verdiği değer nedeniyle, kadın ve erkeğin eşit yurttaşlar olduklarını topluma yaymak ve kadınlarımızı bu konuda bilinçlendirmek için,5.Aralık.1934 tarihinde milletvekili seçme ve seçilme hakkını, demokrat geçinen çoğu Avrupa ülkelerinden çok daha önce kadınlarımıza tanımıştır.
Ancak, din kurallarının ve çağ dışı geleneklerin hakim olmaya bugün dahi devam ettiği, laiklik ilkesinin içselleştirilemediği, laik eğitimin yaygınlaştırılamadığı, erkek egemenliğinin yok edilemediği ülkemizde, hala kadınlarımıza eksik etek gözüyle bakan, kadınlarımıza; evde oturan, evde erkeğine hizmet eden, erkeğinin cinsel arzularını tatmin eden ve onlara soylarını sürdürmeleri için erkek çocuk doğurmakla görevli bir robot gözüyle bakan, kadınları erkeklerle eşit düzeyde görmeyen, azımsanamayacak sayıda erkeğin bulunduğu, üzücü olsa da, inkar edilemez bir gerçektir.
Asıl üzücü olan da; kadın ve erkek cinsiyet ayrımının, insan hak ve özgürlükleri yönünden bir eşitsizlik yaratma amacına yönelik olmadığını, kadın ve erkek cinsiyet ayrımının, iki cins arasında doğal ve işlevsel eşit bir iş bölümü olduğunu bilmeyen veya bilmek istemeyen erkekler yanında, bu gerçeği bilmeyen ve kendilerini karşı cins karşısında eşit haklara sahip bireyler olarak görmeyen, bu gerçeği kabullenmeyen ve erkeklerin kendi lehlerine  yaptıkları kasıtlı ayrımcılığa, kadın ve erkek eşitsizliğine boyun eğip destek vererek, kendi ayaklarına kurşun sıkan, kadın ve erkek eşitliğini toplumumuza yerleştirmeye çalışarak bu yolda çok mesafeler alan, kadınlarımıza  kişiliklerini kazandıran ATATÜRK'e sahip çıkamayan, onu savunamadığı gibi, hatta yeren çok sayıda kadınlarımızın var olmalarıdır.
Bu gerçekler karşısında, özellikle kırsal kesimlerde, daha genç kız olmaya başladıkları andan itibaren ezilmeye, cinsel istismara, çocuk gelin olmaya, fiziksel, bedensel ve ruhsal şiddete, eğitimsizliğe maruz kalan kadınlarımızı konuşmaya, kadın erkek eşitliğini, kadın haklarını savunmaya daha uzun senele devam edeceğiz maalesef.
Bize göre, kadınlarımızın erkeklerle eşit bireyler olarak; ırz ve can güvenlikleri, eğitim ve çalışma alanındaki hakları, siyasi hakları, sosyal yaşamda hak ettikleri yere gelebilmeleri, erkeklerle her alanda eşit haklara sahip olabilmeleri için, erkeklerden büyük beklentilere girmeden bilinçlenerek haklarına sahip çıkmaları, seslerini yükseltmeleri, örgütlenmeleri, özellikle kız çocuklarının eğitimlerine azami gayret sarf etmeleri, kendilerini erkeklere biat eden ve erkekler olmadan ayakları üzerinde duramayan kişiler olarak görmemeleri, kendilerine öz güven duymaları, özellikle erkeklerin seks kölesi olmadıklarını göstermeleri, seks yaşamlarında erkeklerle  eşit ve aktif rol yüklenerek işe buradan başlamaları, büyük ATATÜRK'ün kurtuluş mücadelesini başlattığında, Amasya Tamiminde açıkladığı gibi, nasıl ki; Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaksa, ki kurtarmıştır, kadınlarımızın haklarını da, bizzat, yine kadınlarımızın azim ve kararları kurtaracak ve kadınlarımız erkeklerle eşit düzeye geleceklerdir.
Bu duygularla, varlıklarından onur duyduğum fedakar tüm kadınlarımızın kadınlar gününü en iyi dileklerimle kutluyor, fedakar ve saygın tüm  kadınlarımıza buradan selam olsun diyorum.

Güner Yiğitbaşı

07/03/2019
Güner YİĞİTBAŞI
Hukukçu

Yorum Gönder

[facebook][disqus]

Kemalın Askeri

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget